fbpx

Hello, Couch-ella: Here’s that handy Coachella live webcast schedule and lineup

 

Here in Boston, we’re about as far away from Coachella Music & Arts Festival as can be, both in distance and participation. But that doesn’t mean we can tune in via the Internet and watch some of the best performances go down out in the California desert.

Starting this evening and running through early Monday morning, the Coachella Live Webcast will stream several dozen performances over three YouTube channels (embedded below). There’s no AC/DC or Drake, but hey, that’s cool, we have pretty much everyone else, including Ride, Marina & the Diamonds (pictured up top), Azealia Banks, Jungle, Florence & the Machine, Jack White, Tame Impala, Gorgon City, Mac Demarco, Interpol, Hozier, St. Lucia, and many others.

The extensive webcast starts tonight with Haerts, Eagulls, and Cloud Nothings around 6:35 p.m. east coast time, and wraps around 2:30 a.m. Monday morning with a partial set from Jamie xx.

 

The channels:

 
 


And here’s the full schedule of performers, with times translated for the east coast via our buds at Spin.

Check here for Coachella’s own rundown, which is the likely spot for any last minute changes.

Coachella: Friday, April 10
6:35 p.m. – Haerts – Channel 1
6:35 p.m. – Eagulls – Channel 2
6:35 p.m. – Cloud Nothings – Channel 3
7:10 p.m. – Reverend Horton Heat – Channel 1
7:25 p.m. – Brant Bjork and the Low Desert Punk Band – Channel 2
7:50 p.m. – George Ezra – Channel 1
7:55 p.m. – Kiesza – Channel 3
8:20 p.m. – Sylvan Esso – Channel 2
8:30 p.m. – Charles Bradley and his Extraordinaires – Channel 1
9:10 p.m. – Kimbra – Channel 2
9:20 p.m. – The War On Drugs – Channel 1
9:45 p.m. – Hot Natured – Channel 3
10:10 p.m. – Raekwon and Ghostface Killah – Channel 2
10:10 p.m. – Alabama Shakes – Channel 1
10:40 p.m. – Keys N Krates – Channel 3
11:05 p.m. – Gorgon City – Channel 2
11:20 p.m. – Interpol – Channel 1
11:30 p.m. – DJ SNake – Channel 3
11:50 p.m. – Azealia Banks – Channel 2
12:15 a.m. – Tame Impala – Channel 1
12:30 a.m. – R3HAB (Part 1) – Channel 3
12:35 a.m. – Nero – Channel 2
1:00 a.m. – Porter Robinson – Channel 3
1:30 a.m. – Lykke Li – Channel 2
2:00 a.m. – R3HAB (Part 2) – Channel 3
2:20 a.m. – Ride – Channel 2
2:35 a.m. – Alesso – Channel 3
3:05 a.m. – Todd Terje and the Olsens – Channel 2

 
 

Coachella: Saturday, April 11
6:35 p.m. – Clean Bandit – Channel 1
6:35 p.m. – Royal Blood – Channel 2
6:35 p.m. – Parquet Courts – Channel 3
7:15 p.m. – Benjamin Booker – Channel 2
7:15 p.m. – Lights – Channel 3
7:40 p.m. – Milky Chance – Channel 1
7:55 p.m. – Toro y Moi – Channel 2
8:00 p.m. – Perfume Genius – Channel 3
8:30 p.m. – St. Paul & the Broken Bones – Channel 1
8:40 p.m. – Chet Faker – Channel 3
9:00 p.m. – Yelle – Channel 2
9:15 p.m. – Hozier – Channel 1
9:35 p.m. – Andrew McMahon in the Wilderness – Channel 3
9:45 p.m. – Bad Religion – Channel 2
10:05 p.m. – Run the Jewels – Channel 1
10:25 p.m. – Belle & Sebastian – Channel 3
10:35 p.m. – Glass Animals (partial set) – Channel 2
11:00 p.m. – Father John Misty – Channel 2
11:15 p.m. – Alt-J – Channel 1
11:20 p.m. – Duke Dumont – Channel 3
11:50 p.m. – Jungle – Channel 2
12:00 p.m. – Flosstradamus – Channel 1
12:15 a.m. – Jack White – Channel 1
12:25 a.m. – Gramatik – Channel 3
12:30 a.m. – Tyler the Creator – Channel 2
1:20 a.m. – Dirty South – Channel 3
1:20 a.m. – FKA twigs – Channel 2
2:15 a.m. – Deorro – Channel 3
2:25 a.m. – The Weeknd – Channel 2
2:55 a.m. – Axwell ^ Ingrosso – Channel 1
3:15 a.m. – Ratatat – Channel 3
3:25 a.m. – Antemasque (partial set) – Channel 2


Coachella: Sunday, April 12
6:35 p.m. – Circa Survive – Channel 1
6:35 p.m. – MØ – Channel 2
6:35 p.m. – The Orwells – Channel 3
7:10 p.m. – RAC – Channel 3
7:20 p.m. – Sturgill Simpson – Channel 2
7:30 p.m. – Mac DeMarco – Channel 1
8:00 p.m. – Panda Bear – Channel 3
8:10 p.m. – St. Lucia – Channel 2
8:25 p.m. – Jenny Lewis – Channel 1
8:45 p.m. – What So Not – Channel 3
9:00 p.m. – Tycho – Channel 2
9:25 p.m. – Ryan Adams – Channel 1
9:45 p.m. – Martin Solveig – Channel 3
9:50 p.m. – Vance Joy – Channel 2
10:25 p.m. – Marina & the Diamonds (partial set) – Channel 1
10:40 p.m. – The Cribs – Channel 2
10:45 p.m. – Madeon – Channel 3
10:55 p.m. – Kaskade – Channel 1
11:25 p.m. – Stromae – Channel 2
11:45 p.m. – New World Punx – Channel 3
11:45 p.m. – Florence + the Machine – Channel 1
12:15 a.m. – St. Vincent – Channel 2
12:45 a.m. – David Guetta – Channel 3
1:10 a.m. – Fitz & the Tantrums – Channel 2
2:00 a.m. – Kygo (partial set) – Channel 3
2:30 a.m. – Jamie xx (partial set) – Channel 3